Kova Burcunda Güneş Tutulması

22.03.2012 Bu sayfa 1801 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

26 Ocak 2009’da Kova burcunda gerçekleşecek halkalı Güneş tutulması Hint okyanusu ve Batı Endonezya tutulma hattından halkalı olarak izlenebilecek. Afrika'nın güneyi, Madagaskar, Hindistan, Asya ve Endonezya'nın güney doğusundan ise tutulma parçalı olarak izlenebilecek. Tutulmanın hiç bir evresi Türkiye'den izlenemeyecek. 

 

Güneş tutulmalarında her iki ışık da (Ay ve Güneş) aynı burçta olduğundan, o burcun özelliklerini daha fazla vurgularlar. Bu şartlarda yılın ilk yarısına Kova enerjisin damga vuracak. Ama tutulmanın etkilerinin önümüzdeki yaklaşık 3,5 yıla yayılacağını söyleyebiliriz. Kova burcu, hava elementi burçların en stratejik olanıdır. Entelektüel kapasite ve aklı temsil eder. İçinden geçmekte olduğumuz kriz dönemiyle baş edebilmek için zekice, planlı ve stratejik hareket etmeli, etrafımızdaki atmosfere uyum sağlayabilmek için işbirliği, bilgi paylaşımı içerisinde olmalıyız. Kova sosyalleşme, yaratıcılık, yenilik, ilkelilik, tutarlılık öğeleriyle ilişkili olduğuna göre, bu ne kadar yaratıcı ve yenilikçi olursak, giriştiğimiz işlerde prensipli ve tutarlı davranırsak, o kadar başarılı olacağız demektir. Çünkü Kova burcunda tutulma Jüpiter ile birleşiyor ve irtibatta bulunduğu her şeyi büyütücü etki yapan özellikleri sayesinde, Kova burcu niteliklerini arttırıyor. Hangi alanlarda gelişmeler bekleyebiliriz sorusunun cevabını aşağıdaki başlıklarda arayabiliriz:

 

•          Reform, idealizm, gelişim, uyanış, özgür irade

•          İnsancıl öğeler ve insanlığı ideal bir kardeşlik ortamı yaratmak üzere uyarma, sosyal paylaşım

•          İnsan hakları, sosyal adalet

•          Tarafsız, objektif, arkadaşça

•          Yaratıcı fikirler, bilgi paylaşımı

•          Havacılık, uzay teknolojisi, bilimler

•          TV, radyo

 

 

 

Tutulma haritasının yükselen derecesinde Koç burcunun 6. derecesi var. Hareketli, inisiyatif almak ve hızlı hareket etmek gereken, mücadeleli bir sürece giriş yapıyoruz. Yükselen yöneticisi Mars Oğlak burcunda güçlü yerleşimde ve haritanın 10. evinde. Halkın en önemli odak noktası, kendi geleceğiyle ilgili konular, yönetimle ilgili konular olacak önümüzdeki süreçte. Bu şartlarda yerel seçimlere ilgi ve katılımın çok yüksek olacağını düşünebiliriz. Haritanın Tepe Noktası’na çok yakın yerleşmiş Plüton, hükümetin güçlü bir mücadeleye girişeceğini, kendi etkinliğini daha da baskın bir şekilde ortaya koyma arzusunda olacağını ve kendi içinde yeniden yapılanmaya yöneleceğini gösteriyor. Mars ve Plüton’un haritanın 10. evinde olması mücadele, sert açıklamalar, agresyon işaretçisi. Tansiyonu yüksek bir döneme ilerliyoruz.

 

Tutulma haritanın 11. evinde gerçekleşiyor. Bu şartlarda AB sürecinde olumlu gelişmeler bekleyebiliriz. Türkiye’nin eskisinden daha fazla dikkat çekmesi ve önem kazanması çok mümkün olacaktır bu dönemde. Tutulmayla birleşen Jüpiter 9. evin yöneticisi. Dış politikada, diğer ülkelerle ikili ilişkilerde başarılar kazanabileceğimiz bir dönemde olacağız belli ki. Yabancılardan destek, yeni ittifaklar bekleyebiliriz. Sosyal alanda genişleme zamanlarındayız kısacası.

 

Haritanın 12. evinde yerleşmiş olan Venüs Uranüs kavuşumunun, 6. evdeki Satürn’den karşıt açı almasına gelince, buradan pek çok anlam çıkartabiliriz pek tabii ki.  İlişkilerde zorlanmaların, boşanmalar ve ayrılıkların artacağı bir dönemdeyiz. Bu yüzden ayağımızı yere sağlam basmamız gerekiyor. Ayağını yere sağlam basmak derken, bunu mecazi anlamda kullandım, ama gerçek anlamda da ayağını yere sağlam basmak gerekiyor. Zira Satürn-Uranüs karşıtlığı düşmelerle, kırıklarla ilişkilendirilir. Bu karşıtlığın Venüs’ü de içine alması, en çok korumamız gereken organlarımız hakkında da bilgi veriyor: Böbrekler, diyabet, üreme organları, denge bozukluğu, bel bölgesi. Venüs’ün 12. evde bu kadar sıkışık durumda olması, kadınlarla ilgili sorunlara dikkat çekiyor. Venüs’ün Uranüs ile birleşiyor olması, kadın hakları konusu akla getiriyor. Gerçi 12. ev görünmeyen bir alandır. Bu şartlarda bunu, henüz ortaya çıkmayan örgütlenmeler olarak görebiliriz. “Örgütlenme” kelimesini organize olma ve kadın haklarını savunma amaçlı hazırlık yapma anlamında kullanıyorum. Venüs’ün 12. evdeki bu konumu, gazetelerde ve haberlerde aşk cinayetlerinin artışı olarak da yorumlayabiliriz. 12. ev hapsolmakla, tutuklanmakla da ilgilidir. Kadın figürleriyle ilgili böyle durumlar da ortaya çıkabilir önümüzdeki dönemde. Venüs haritanın 2. ev yöneticisi olduğundan, ekonomiyle de direkt olarak ilişkili. Venüs’ün bu yerleşimine bakıp da, ekonominin iyi gideceğini düşünmek neredeyse imkansız gibi. Balık burcunda ne kadar yücelmiş durumda da olsa, 12. evde ve Satürn-Uranüs karşıtlığının içerisine düşmüş durumda. Haritanın 5. evinde yerleşmiş olan Güney Ay Düğümü, borsa ve benzeri spekülatif yatırım araçları konusunda da dikkatli olmamız gerektiğine işaret ediyor. Çocuklar ve gençlerle ilgili konularda da sıkıntılar oluşabilir.

 

Haritanın Tepe Noktası yöneticisi Satürn 6. evde ve geri harekette. Hükümetin öncelikli konularından birisi de çalışan kesim olacak belli ki. İşçi-işveren sorunları, grevler gibi konular önümüzdeki dönemin önemli konu başlıkları olacak. Hükümetin Silahlı Kuvvetlerle ilişkileri de dikkat çekecek ve bu alanda Satürn’ün geri harekette olup, Uranüs ile de karşıt açı yapması, bazı zamanlarda uyumsuzluklara işaret edebilir. Satürn Denebola sabit yıldızıyla birleşiyor. Bu sabit yıldız toplum kurallara aykırılık ve genel kabul görülenin dışındalığa işaret eder. Farklı fikirlerin getireceği sürtüşmeler ortaya çıkabilir.

 

Öner Döşer,

26 Ocak 2009

Caddebostan